Skip to main content

Balustrady szklane – styl i bezpieczeństwo

Szkło stało się symbolem nowoczesnego designu, jako nowoczesny, estetyczny i funkcjonalny surowiec. Rozwiązania takie jak balustrady szklane najczęściej spotykamy w biurowcach, galeriach handlowych oraz innych instytucjach użytku publicznego. Szkło świetnie wkomponowuje się w niemal każde tworzywo (drewno, beton, ceramikę, kamień, cegłę), aranżację, kolorystykę i nie zaburza całej kompozycji. Ze względu na wymienione właściwości szklane balustrady bywają coraz częściej wybierane przez prywatnych klientów, do zabezpieczenia wewnętrznych schodów, balkonów, czy tarasów.

Szklana balustrada w domu - HouseKrup Kraków

Pomysł na projekt balustrady

Projekt balustrady wymaga odpowiednich dostosować, tak aby balustrady szklane spełniały swoją funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Należy dobrać odpowiednią grubość szkła, dokonać pomiarów, wybrać właściwą formę pasującą do aranżacji i technicznych możliwości montażu. W projekcie ważny jest także odpowiednie usytuowanie elementów mocujących. Montaż szklanej balustrady to z pewnością zadanie dla profesjonalistów. Ten delikatny materiał jest jednym z najtrudniejszych surowców montażowych.

Odpowiednie dodatki

Na charakter montowanej balustrady w dużej mierze wpływają detale – elementy drewniane, bądź metalowe. Obecnie wielu klientów przy wykończeniu swoich wnętrz decyduje się na połączenie elementów szklanych z metalem - to ciekawa, stylowa kompozycja, idealna dla nowoczesnych aranżacji. Takie rozwiązanie idealnie wpasowuje się w minimalistyczną architekturę, prostą w swoim wyrazie. Osoby skłaniające się ku klasycznym, „cieplejszym” rozwiązaniom najczęściej wybierają drewno. Pamiętajmy, że poręcz i wykończenie balustrady muszą być dokładnie sprecyzowane pod względem konstrukcyjnym. W montażu najczęściej stosowane są punktowe mocowania przy użyciu specjalnych okuć lub uchwytów ze stali szlachetnej.

Balustrady szklane - HouseKrup

Szkło w głównej roli

Na rynku pojawiają się również efektowne balustrady samonośne, które nie posiadają pionowych mocujących elementów. Szkło wykorzystywane przy takich projektach jest hartowane, sklejone na foli z dwóch warstw, zwykle o grubości w granicy 15/19 mm. Choć szkło kojarzy się z kruchym surowcem, po odpowiedniej obróbce, staje się niezwykle wytrzymałe. Jest także materiałem odpornym na zabrudzenia, łatwym do konserwacji i czyszczenia, zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz.

Bezpieczne rozwiązanie

Wbrew pozorom balustrady szklane są stabilne i w zupełności bezpieczne. Pomimo wrażenia lekkości, szklane balustrady w pełni spełniają swoją rolę ochronną. Dodatkowo takie rozwiązania pomagają rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie. Nowa technologia produkcji pozwala na montowanie szklanych elementów, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Szklane balustrady to piękna i nowoczesna stylistyka, nieodzowny element współczesnej architektury. Dzięki takim wykończeniu każde wnętrze nabierze modernistycznego charakteru. Szklana, przejrzysta tafla balustrady doświetli wnętrze, przez co pomieszczenie staje się bardziej przestronne. Smukłość i lekkość w połączeniu z solidnym wykończeniem to największa zaleta szklanych balustrad.

Nasze realizacje:

Realizacje HouseKrup - szklane balustrady